sayebanshargh

2024-07-15 6:27 ق.ظ

شماره تماس : 09183658663

فیلم پلی اتیلن | مواد تشکیل دهنده ایزوگام

فیلم پلی اتیلن | مواد تشکیل دهنده ایزوگام

فیلم پلی اتیلن و کاربرد آن

همانطور که در مقاله ایزوگام چیست ؟ به آن پرداختیم. یک ایزوگام شامل لایه های مختلفی از قبیل :
1.فیلم پلی اتیلن
2.تیشو
3.قیر صنعتی
4.فویل آلومینیومی
هر کدام از این لایه های ذکر شده در کیفیت و جنس و مقاومت ایزوگام تاثیر به سزایی دارد و تعیین کننده نوع ایزوگام (صادراتی،معمولی، سردسیری و یا گرمسیری می باشد)در این مقاله قصد داریم درباره فیلم پلی اتیلن نحوه ساخت و کاربرد آن صحبت کنیم.

"کاربردپلی اتیلن

یکی از پر کاربردترین انواع پلاستیک می باشد که در صنایع مختلف از جمله مواد غذایی، صنعتی، کشاورزی و … استفاده می شود. فیلم ها به لایه های نازک گفته می شود که خاصیت پیوستگی و انعطاف پذیری دارند.  این محصول می تواند برای کاربرد های مختلف آن چند لایه یا تک لایه باشد.  که معمولا از پلیمر های خاص گرفته می شود مثل پلی اتیلن و پلی آمید در این مقاله درباره نوع پلی اتیلن آن صحبت می کنیم.

فیلم پلی اتیلن

فیلم پلی اتیلن مواد پلاستیکی هستند که در دمای بالا تولید می شوند تا دارای مقاومت بالایی باشند. این نوع فیلم ها دو گونه مات و شفاف دارند که هرکدام مواد اولیه مخصوص خودشان را دارند. در چند سال اخیر این نوع پلاستیک در صنعت بسیار پر کاربردتر شده است به صورتی که هر چیزی که بسته بندی می شود قطعا برای آن از این محصول استفاده می شود. این محصول با توجه به تعداد لایه ها و رنگی که دارد در صنایع مختلف از جمله:
کشاورزی
صنعتی(ایزوگام و ..)
چاپ
استفاده میشود.

"<brدلایل استفاده از فیلم پلی اتیلن در صنایع مختلف

ممکن است این سوال برای شما پیش بی آید که دلایل استفاده از فیلم پلی اتیلن چیست؟ جواب این است که نوع های مختلف این محصول در صنایع مختلف کاربرد دارند برای مثال رطوبت را جذب نمیکنند و همین دلیل باعث استفاده از آن در صنعت ایزوگام می باشد همچنین ظاهر زیبا و مقاومت بالایی دارد برای همین منظور در صنعت چاپ از این نوع محصولات نیز استفاده می شود همچنین به خاطر مات بود و مقاومت بالا در سازه های گلخانه ای استفاده می شود. برخی دیگر از دلایل استفاده از این فیلم به شرح زیر می باشد:
1.قابلیت تولید در ضخامت های متفاوت
2.تولید در عرض های 15 سانتی متر تا 8 متر
3.قابلیت رنگ پذیری بالا

مراحل تولید فیلم خام پلی اتیلن

برای تولید فیلم خام 6 مرحله به روش کواکستروژن انجام می شود که تمامی 6 مرحله را برای شما توضیح میدهیم.

مواد اولیه

گرانول پلاستیک پلی اتیلن از مواد اولیه تولید فیلم پلی اتیلن می باشد که بعد از اینکه از نظر مقاومت دربرابر اسید و باز و همچنین چگالی و نقطه ذوب مورد بررسی قرار گرفت به وسیله پمپ های پیستونی به داخل اکسترودر ها روانه می شود.

اکستروژن

گرانول های پلاستیک در این مرحله ذوب می شود و از قالب های شکاف دار عبور می کند. سپس روی غلتک های خنک کننده حرکت می کنند تا خنک شوند. برای اینکه تولید ضایعات در این مرحله به حداقل برسد پارامتر های کشش و ضخامت فیلم، چسبندی، بریدگی و ضخامت لایه کنترل می گردد.

استرچ

در این قسمت پوشش اکستروژن به وسیله پلاستیک نوع قالب به طرف پایین می ریزد و از بین غلتک پلاستیکی و فلزی عبور می کند. زمانی که پوشش و پلی اتیلن از غلتک ها عبور می کند به یکدیگر وصل می شوند و این فیلم خاص هنگام عبور ناهمواری های روی آن رفع می شود و رول می شود.

سرد کردن

مواد مذاب بر روی غلتک ها با جریان آب سرد خنک می شوند. در این مرحله سرعت سرد شدن بر روی جنس و کیفیت فیلم پلی اتیلن بسیار تاثیر گذار می باشد.

رول جمع کن

بعد از گذراندن تمامی مراحل بالا نوبت به جمع کردن این رول ها می باشند که بر روی رول جمع کن هایی که سرعت آن ها تا 300متر بر دقیقه هست جمع می شوند.

بسته بندی

پس از گذراندن 5 مراحل بالا مقداری از محصول وارد قسمت کنترل کیفیت می شود که تمامی موارد از قبیل شفافیت و چسبندگی و ضخامت و … مورد بررسی قرار بگیرد و پس از این مورد وارد بازار می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا